český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Rozmohl se nešvar

Nevím, co je to za národní sport, brát věci, které patří jiným. Jeden s láskou a pílí vytvoří něco, z čeho má radost, užitek, a dává smysl, aby vzápětí přišel druhý a výsledek snažení zničil, pošlapal, zahodil, odnesl… Narůstá nepěkný nešvar: okrádáme se i na místech, která by měla vzbuzovat úctu a respekt – na hřbitovech.

Často slýchám a vídám ve zprávách, jak vandalové zničili náhrobky, rozkopali květináče, zhanobili sochy svatých a andělů. Pokaždé mě rozesmutní představa, jak se asi cítí pozůstalí, když přijdou s kytičkou za svými drahými zesnulými a vidí onu spoušť.

Letos se podobná zkušenost nevyhnula ani nám. Máme předky pochované na tuchoměřickém hřbitově. Chodíme tam často, hlavně maminka. Jaké bylo její překvapení, když přijela rozsvítit na hrobě svíčku a zjistila, že nádherná květinová mísa, kterou tam položila na Dušičky a jež měla v květu přečkat zimu, je pryč. Na oplátku na náhrobku našla podivnou konstrukci, pravděpodobně šlo o zbytek věnečku. Stála mlčky a se svěšenýma rukama, v očích měla slzy. Nebylo jí líto dvou stovek, které zaplatila v květinářství, bylo jí smutno z toho skutku samotného.

Chtělo se mi brečet jen při pohledu na ni, když mi vše později vyprávěla. Ač mám zpravidla celkem slušnou vyřídilku, v tu chvíli jsem nenašla správná slova. Zaplavil mě pocit hořkosti a někde uvnitř mne přetrvává. Ptám se, odkud se takové činy berou?

Denně se setkáváme se skutečnostmi, nad kterými rozum stojí. V té záplavě negativních informací nemáme čas na vlastní prožitky. Což takhle jednou úplně vypnout a dopřát si pořádný odpočinek? Nevíme-li kde, inspirací mohou být například Lázně Teplice nad Bečvou. Ručím za to, že umí pohladit po těle i duši. A nechceme-li opustit teplo domova, pojďme si zpříjemnit čas třeba prostým čtením. Svět bude hned krásnější!

Renáta Šťastná, redaktorka a editorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test