český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Sláva našim veterinářům

Jsou informace, kterých si novináři moc nevšímají. Bohužel i takových, které se týkají výjimečných českých úspěchů. Jeden si letos už skoro mohou připsat naši veterináři. Od loňského června se všemožně snažili zastavit šíření závažného onemocnění divokých prasat, takzvaný africký mor. Když se nákaza objevila, byla v každém zpravodajství. Viděli jsme, jak se stavějí ohradníky, jak se myslivci i policisté snaží snížit stavy přemnožené černé zvěře, jaká opatření byla vyhlášena, aby nemoc nepronikla do chovů domácích prasat. Nyní, po půldruhém roce, se málem nedozvíme, že poslední nakažený kus byl odloven už v únoru! To znamená, že opatření, která veterináři loni přijali, se ukázala jako úspěšná. V jiných zemích, ve kterých se choroba také objevila, se to zdaleka nedaří.

Ostatně tradice vynikající práce veterinářů v českých zemích a na Slovensku je stará minimálně jako Československá republika. Veliký a ve světě dosud obdivovaný úspěch zaznamenali při likvidaci vleklého onemocnění skotu, brucelózy. Tato nemoc je přenosná na lidi a jen v posledních staletích měla na svědomí těžká onemocnění i předčasná úmrtí. První úspěchy měli veterináři už v meziválečném období, ale definitivně je zlikvidovat se zdaleka nepodařilo. Ještě koncem padesátých let trpělo v Československu příznaky brucelózy mnoho lidí, včetně veterinárních lékařů. Právě oni přišli s originálním řešením, jak se nemoci v celostátním měřítku zbavit. Nemá smysl uvádět odborné detaily. Šlo o celý soubor postupů a také organizačních opatření, včetně ochrany našeho území proti zavlečení nemoci ze zahraničí. Výsledkem bylo, že v roce 1964 mohli veterináři konečně oznámit, že nemoc je zlikvidovaná. Na rozdíl od řady jiných, i vyspělejších zemí.

Zkrátka jsou historické úspěchy, na které můžeme být právem hrdi. Nevím, jestli k nim přibude boj s africkým morem, ale měli bychom o takových věcech aspoň mluvit.

Miroslav Dittrich, místopředseda Rady pro rozhlasové vysílání a její mluvčí

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test