český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Dobrých zpráv není nikdy dost

V záplavě canců a zpráv vyloženě negativních se v mém okolí objevila jedna, která mi rozsvítila den a několik dnů následujících.

Mám kamaráda, říkejme mu Kvido, který svou empatií a otevřeností získává různé typy přátel a známých. Od těch takzvaně slavných, pracuje ve filmové oblasti, až po ty, ke kterým nebyl osud zrovna příznivý. Jednou z nich je mladá slečna, říkejme jí Andrea, které k nevidomosti vedle spousty jiných fyzických problémů osud nadělil i roztroušenou sklerózu. Jenže odmalička byla vychovávána jako bojovnice, aby se z ní nestala pasivní příjemkyně dávek. Protože na světě už nikoho nemá, žije sama. Je řádnou plátkyní daní, pracuje na místě pro její hendikep uzpůsobeném. Aby toho nebylo málo, stát ji za její aktivitu trestá absencí alespoň nějakých příspěvků. Nechtějte po mně detaily, kamarád se mi to snažil vysvětlit několikrát, stejně nepochodil. Faktem je, že práce není moc dobře honorovaná a ona se musí hodně uskromnit, aby vyšla do další výplaty. Jakékoli nepředvídané výdaje jsou noční můrou. Což se nedávno stalo.

Protože občas udeří roztroušená skleróza silněji než obvykle, upoutá ji na kolečkové křeslo. Mechanické. Na elektrické by Andrea neměla finance už vůbec. Jenže staré křeslo po více než deseti letech vypovědělo službu a bylo nezbytně nutné obstarat alespoň repasovaný, pojízdný, model. Nedalo se nic dělat, pořídila si jej. Na zbytek měsíce jí ale zůstala opravdu směšná částka, se kterou by nevyšel ani křeček, natož dospělý člověk. S tím se však můj kamarád nesmířil. Uspořádal bazar a na něm se vybrala půlka potřebné částky na vozík. Někteří přátelé se nemohli z různých důvodů akce zúčastnit, ale následně poslali peníze jen tak.

Teď s hrdostí mohu říct, že dívčin vozík se zaplatil. Celý. Viděla jsem fotografii z předávání peněz a její radost v očích, byla nepředstavitelná. Jde sice „jen“ o kamarádův malý krok pro lidstvo, ale velký pro jednu slečnu.

Mgr. Jitka Neureuterová, tajemnice redakce

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test