český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Měli to dřív těžší?

Před časem jsem se zamýšlela nad tím, jakou moc mají sociální sítě. Zmiňovala jsem, že znám spoustu lidí, kteří to, co si přečtou na Facebooku, přijímají jako jedinou pravdu. Ani mě tahle moderní vymoženost neminula. Zpočátku jsem také zveřejňovala fotky z dovolené, úsměvné hlášky malého synka, občas i postesk nebo jen smajlíka, když jsem měla dobrou náladu. Virtuální přátelé mi příspěvky lajkovali a já měla radost, že nejsem sama. Postupně jsem se ale začala omezovat na informace o chystaných akcích nebo sdílení zajímavých příspěvků. Brzy mi totiž začalo chybět soukromí.

Dnes fotky sdílím sem tam, občas se na ostatní obrátím s prosbou o pomoc či radu. Už nepíšu, kam jedu a s kým a už vůbec se nesvěřuju, kdo je mým partnerem. Veřejně neběsním, ani když mě někdo nebo něco pekelně naštve.

Ano, používám Facebook. Naučila jsem se jej využívat jako pracovní nástroj a pomohl mi najít bývalé spolužáky ze základní školy, s nimiž jsem se viděla naposledy v roce 1985, kdy jsme neměli ani ponětí o mobilních telefonech, natož pak o sociálních sítích.

Proč však musím číst, že něčí pejsek udělal krásný bobeček, dítě poblinkalo sousedovic kluka nebo že ta drbna z protějšího baráku pomlouvá kdekoho? V přehršli fotek snídaní, večeří a nedopitých piv jsem nemohla přehlédnout hlášení: „Já už jsem volila“ nebo „Splnil jsem svoji občanskou povinnost!“ Volby nás i tady pohltily. Nevím, zda jsem se společensky neznemožnila, když jsem okamžitě nenahlásila, že jsem právě opustila volební místnost. Připadalo mi to trapné, zbytečné, k ničemu. Jako bychom se stále v něčem předháněli. A proč?

Pokaždé, když čtu příběhy Jiřího Bílka v rubrice Záhady české historie, si říkám, že to před sto, dvěma, třemi sty a možná i více lety, lidé vůbec neměli jednoduché. Informace k nim putovaly dlouho. Ale není jisté, zda to měli o tolik těžší než my…

Renáta Šťastná, redaktorka a editorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test