český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Muzejní velmoc

Všimli jste si, kolik je v naší republice muzeí? Stačí, když se rozjedete jakýmkoli směrem a dřív nebo později na nějaké narazíte. A objevíte třeba expozici, o které jste ani netušili, že existuje. My, Češi, musíme mít pro muzea slabost. Jak si jinak vysvětlit, že jich je tolik.

Nedaleko Čáslavi je například muzeum traktorů a zemědělské techniky. Podobných je ještě několik. Stará zemědělská technika by se měla uchovat, abychom po letech viděli, co se v minulosti pohybovalo na polích třeba při žních.

Co všechno má vlastně své muzeum či galerii? V Humpolci můžete navštívit muzeum vah. Expozici kočárků a šicích strojů najdete zase v Krucemburku. Ve Stonařově, což je městys nedaleko Jihlavy, je muzeum meteoritů. A představte si, že ve Dvořišti u Obrataně na jihu Čech je muzeum izolátorů a bleskojistek. Jsou tam prý izolátory z celého světa, z Brazílie, Spojených států, Ruska, Číny a dalších zemí. Existuje také muzeum kutilství. Domovské místo má v Polné, ale je i putovní. Expozice nabízí stovky ukázek neobyčejné české zručnosti a vynalézavosti. Vidíte třeba motokoloběžku, bruslolyže, různé sekačky na trávu a tak dále.

Samozřejmě, že v ostatních krajích je to s galeriemi a různými expozicemi podobné. Není snad oboru lidské činnosti, který by neměl muzeum, jejich výčet by byl téměř nekonečný. A dlužno také říct, že své má mnoho významných osobností českých dějin. Mají u nás dlouhou tradici. Nejstarším na území České republiky bylo Slezské zemské muzeum v Opavě. Založeno bylo už v roce 1814. Rakouský císař František I. pak o tři roky později, v roce 1817, založil druhé, Moravské zemské muzeum v Brně. Národní muzeum bylo založeno v Praze až rok po té, v roce 1818. V monumentální budově na horním konci Václavského náměstí sídlí od roku 1891. Letos slaví dvousté výročí. A tak se všichni těšíme, až se po rekonstrukci v plné kráse otevře pro své návštěvníky.

Miroslav Dittrich, místopředseda Rady pro rozhlasové vysílání a její mluvčí

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test