český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Bylo léto, horké léto

„Bylo léto, horké léto, tak jak léto má být…“ Tuhle milou písničku, starou více než padesát let, jsem si v letních měsících prozpěvoval několikrát. Ano, to letošní léto bylo opravdu horké až tropické. Ukrýval jsem se před ním do stínu, kdekoliv jsem ho zahlédl, hodně pil a občas si i zazpíval, abych vedro nějak přežil. A také se těšil na večer, kdy byly venkovní i vnitřní teploty přece jen o něco nižší.

Večery jsem trávil buď sám, nebo s někým, s kým jsem potřeboval něco domluvit nebo si jen tak popovídat. Proto mě potěšilo, ba jsem se přímo zaradoval, když nedávno zavolal jeden známý a pozval mě večer v osm hodin do Borského parku, abychom se tam sešli a pověděli si, co kdo prožíváme. Takhle jsme to udělali už jednou, někdy předloni, a docela rád na to vzpomínám.

Asi hodinu před osmou jsem mu však musel zavolat a omluvit se, že nemůžu přijít, protože jsem musel náhle nutně odvézt jednoho člověka z Plzně k němu domů, třicet kilometrů za Plzeň. Po dvou týdnech mně onen známý zatelefonoval znovu a navrhl další termín. Bude to dnes (12. srpna) večer na stejném místě již za dvě hodiny. Ty mám zrovna volné a využívám je k napsání toho, co právě čtete. Slíbil jsem, že tentokrát určitě přijdu, a věřím, že nenastane žádná mimořádná překážka.

Na večer se těším ještě z jiného důvodu. Můj známý je totiž kouzelník. Mít přítele kouzelníka není úplně běžné, protože kouzelníků je nedostatek, zvláště těch dobrých, mezi které ho řadím. Až se s ním večer sejdu, poprosím ho, aby přičaroval déšť. Jsem docela zvědav, co udělá, i když to trochu tuším. Řekne mi asi, že na tohle jeho kouzla nestačí, že takovéto věci spadají do kompetence někoho jiného. Pak ještě dodá, abych se za déšť a příznivé počasí modlil, tím spíše, že jsem knězem, a nežádal po jiných nemožné věci. V tom mu dám za pravdu, za dobré počasí se modlím i tak, a věřte nevěřte, nejednou to zabralo.

Ano, takhle nějak bude dnes večer v plzeňském Borském parku probíhat náš rozhovor, alespoň si to myslím. Ale může to být třeba i úplně jinak, kdo ví? Nechám se překvapit. Úplně nejlepší by bylo, kdyby to mělo za následek, že si už zítra místo písničky „Bylo léto, horké léto“ zazpívám jinou, která je také hezká: „Prší, prší, jen se leje“.

Jiří Barhoň, kněz

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test