český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Uražená paní Voda

Na dveře zaklepalo září, stromy vypadají podzimně už měsíc a zeleň všude doslova zmizela. Letos jsme se k otavám nedostali, ani být nemůžou. Babí léto se vybarvilo o měsíc dřív. Z vodních toků se stávají potoky a potůčky, rybníky se smrskávají do kaluží. Zdá se, že jsme urazili svým chováním paní Vodu. Zanevřela na nás a je jí buď moc, nebo málo. Nikdy akorát.

Slunce žhne a pálí. Neznám snad jediný den, kdy by pořádně zapršelo. Nemyslím návalové deště, co jsou hned pryč, nebo deset kapek z pidiobláčku, ale pěkný životadárný déšť. Jenže co se divíme, co by se paní Voda namáhala. Pořád dokola něco betonujeme a odvodňujeme, silnice stavíme… Kam zmizely mokřady, poděla se jezírka s vodní havětí? Zdá se, že o podvodním sladkovodním světě už budeme jen číst v obrázkových knížkách.

U nás za vsí kdysi bývala Louže – opravdová kaluž. Do onoho „ďolíku“ se sbíhala voda z okolního pole. Vytvořila se nádherná oáza, cíl odpoledních procházek. Kolem Louže normálně rostlo obilí. Nikomu dlouho nevadila, až se rozhodlo, že bude lepší ji na poli nemít. Chytrými zásahy zmizela. Ani rákosový doutník po ní nezůstal. Jen na jaře zbyla voda. Tedy pokud v zimě sněžilo. A tak voda, která neměla kam jít, vytvořila během krátké chvíle z obilného pole rýžové. Bohužel, rýži nikdo nezasadil!

Tak to bývá s naším novátorstvím dost často. Místo pomoci uděláme přešlap, ale neomluvíme se, nepřiznáme barvu. Naopak, na jednu hloupost nabalujeme další a další, aby si nikdo nevšiml, že jsme udělali chybu. Zapomněli jsme, že přiznání omylu je přínosem, na rozdíl od chvástání a předvolebních projevů.

Protože už je zase před volbami, obávám se, že budeme muset uraženou paní Vodu odprosit bez nařízení vedení. Nečekat, až se nějací radní na něčem domluví. Stejně jako všichni, kdo obnovují staré domy a dělají svůj kout, v němž žijí, hezčím. Však putovní výstava Má vlast o nich pěkně hovoří a je dobrým příkladem i pro ostatní. Tak se nechme inspirovat.

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test