český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Průvan na dráze

Během svých vysokoškolských studií jsem pendlovala mezi Moravou a Prahou výhradně po železnici, na které tehdy ještě neexistovalo konkurenční prostředí, což mě naučilo od cestování vlakem naprosto nic neočekávat. Od té doby považuji každou cestu, kdy na trati není výluka, pod kola neskočil sebevrah a já spolu s dalšími deseti cestujícími nestojím na jedné noze v chodbě u záchodu, za malý železniční zázrak. Tím, že nikdy nic nečekám, vlastně můžu být vždy jedině překvapena. Mile.

A přesně to se mi před časem stalo. Nastoupila jsem do vlaku vypraveného naším národním dopravcem a než jsme vyjeli ze stanice, pan průvodčí obešel kupé a ukázal nám, cestujícím, jak máme co nejefektivněji využívat klimatizaci. Přiznám se, že jsem z toho byla úplně paf! Čekala jsem po obou stranách vlaku okna dokořán a průvan, vedle kterého jsou i pověstné americké hurikány vlastně jen takové legrační meluzínky. Taky že ta okna budeme dalších dvě stě padesát kilometrů jako blázni pravidelně posouvat nahoru a dolů podle toho, jak má kdo ze spolucestujících citlivé uši. A ono ne! Prostě najednou tu byla klimatizace. Vuola la!

Z euforie, v rámci níž bych si v cílové stanici klidně nechala na předloktí vytetovat lokomotivu, prvorozeného syna pojmenovala Pendolino a své životní úspory bez váhání vložila do kilometrické banky, mě vytrhla čtyřčlenná rodina, která „přistoupila, prosím“, jak se říká železničním žargonem. Zatímco větřík uvnitř stále ještě příjemně pofukoval, dění v kupé nabralo rychlý spád. Cizí dcerka se zašklebila, že takový průvan teda ne, a máma, byť bylo venku rovných pětatřicet stupňů, přiskočila, a dekou připravenou do letadla zacpala všechny průduchy. Pořádně. Jako když v prosinci v horské chatě na Kvildě táhne pode dveřmi a vy už vážně nevíte, co s tím. A mně nezbylo, než si vzít náš časopis a udělat si z něj vějíř. Vy si jej ale raději přečtěte.

MgA. Monika Valentová, redaktorka a webmaster

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test