český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Nejbližší moře

Léto pomalu přechází v babí, škola už volá, ale turistická sezona ještě zdaleka nekončí. A tak mě napadá, jestli to letos zase bude Chorvatsko, vítězná země, do které pojede nejvíc lidí z České republiky na dovolenou. V posledních dvaceti letech tomu tak bylo, i když jednou vyhrálo pomyslný souboj Slovensko.

K Jaderskému moři odjede každý rok kolem osmi set tisíc lidí. Co nás tam tak táhne? Proč jsme si tuhle zemi oblíbili? Co je na Jaderském pobřeží tak zvláštního, že se tam desetitisíce lidí z Moravy i Čech tak často vracejí? Možná na pobřeží od Istrie až po Dubrovník nebo až po Ulcin v sousední Černé Hoře si každý může najít to, co mu nejvíc vyhovuje. Buď písčité rozlehlé pláže, nebo jen malé téměř zapomenuté zátoky. Hlubší vodu nebo pozvolný vstup do moře. Anebo skalnaté břehy s průzračnou vodou.

Ostatně fotografie z těch míst nelžou, barva vody je jako duha od světle zelenomodré, přes několik odstínů azurové až po temně modrou v největší hloubce. Na pobřeží svěže zelené borovice a cikády, které koncertují do noci.

Možná hraje roli i to, že Jadran není daleko a i po cestě je nač se dívat. Plitvická jezera nebo vodopády na řece Krka. Skály, kaňony, průzračné řeky a „prérie“ ve vnitrozemí. Na mnohých z těch míst se točily dnes už mýtické filmy o Vinnetouovi. Všelijaké dobroty v konobách a restauracích. Pljeskavica, čevapi, telecí játra, ryby, krevetky, anebo paštičáda. To je tradiční dalmatská specialita, která se podává většinou s noky. Je to vlastně svíčková, ale bez smetany. Večery v městečkách, v malých přístavech s plachetnicemi a rybářskými loďkami, romantická dalmatská hudba. Hluboké mužské hlasy zpívají o lásce, o srdci, o moři.

A místní lidé. Když jsme v Chorvatsku, jsme mezi nimi. Oni také přijíždějí k moři, na pláže, na dovolenou nebo na víkendy. Mají podobnou mentalitu jako my. Mluví jazykem, kterému víceméně rozumíme. Domluví se každý i bez angličtiny. To všechno dohromady vytváří jakousi atmosféru, pocit, dojem, vzpomínky. A zřejmě i touhu se vracet.

 

Miroslav Dittrich, místopředseda Rady pro rozhlasové vysílání a její mluvčí

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test