český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Měsíčku na nebi…

Pokaždé, když se blíží úplněk, jsem ve střehu. Dřív jsem o tom nepřemýšlela. Užasle jsem hleděla na souměrnou bílou kouli na nebi a bez dechu vnímala její přítomnost.

Před šestnácti lety se mi narodil syn a první noc, kdy byl na světě, se měsíc předvedl v celé své kráse. U Apolináře byli všichni na nohou. Narozené děti plakaly jedno přes druhé a nenarozené se draly na svět termín netermín. Díky živé povaze synka jsem však ten zážitek vytěsnila z paměti, abych se k němu po letech vrátila a hledala souvislosti.

V průběhu let jsem začala vnímat synovy občasné nevysvětlitelné výkyvy v chování a nemohla najít jejich příčinu. Pokaždé jsem vše uzavřela konstatováním, že mu prostě něco přelítlo přes nos. Má na to nárok, ostatně jako každý z nás. Když mu bylo deset a stále to přicházelo takřka v pravidelné periodě, začala jsem to přisuzovat nastupující pubertě. Sice jsem skřípala zuby, proč tak brzy, ale dneska je všechno trochu urychlené.

Po jednom obzvlášť vydařeném výstupu, kdy už jsem nevěděla kudy kam, mi oko spočinulo na kalendáři. Jak červený vykřičník na mě vykoukla značka úplňku. V tu chvíli mi všechno zapadlo dohromady. Jenže jsem to zase kamsi odsunula, protože denně řeším spoustu jiných věcí.

Pak přišel další den D. Rozjívenost, drzost, odmlouvání, pošklebky, kritika za špatně položený talíř od večeře ve dřezu… A do oken nám z nebe koukala bílá souměrná koule. Plácla jsem se do čela a přišel vnitřní klid.

Dnes už se umím beze slova otočit a odejít, abych se po pár minutách vrátila a pevně ho objala. I když se chvíli vzpouzí, nakonec se mi schoulí do náruče, jako v době, kdy byl ještě mnohem menší než já. Učíme se s tím oba pracovat. Dokonce už o tom dokáže mluvit. Minule mi řekl: „Mami, to napiš, to bude pěknej článek a třeba to někomu pomůže.“

Tak to tady píšu, třeba to někomu pomůže.    

Renáta Šťastná, redaktorka a editorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test