český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Opisování (ne)povoleno

Není opisování jako opisování. Chceme-li si uchovat recepty na chutnou krmi z kamarádčiny knihy, kuchařku neukradneme, ale návody k přípravě si přepíšeme na listy papíru. Stejně si vypisujeme rady z časopisů či jiných tiskovin. Do školy jednoznačně opisování nepatří. Od první třídy přece všichni víme, že opisovat se nemá. Pokud paní učitelka nenakáže, že máme sdělení z tabule přepsat do žákovské knížky. A výpisky nejsou opisy. Nemůžeme do sešitu přepsat celou učebnici, naopak vytáhneme jen důležité a psaním se učíme.

Tady je všechno v pořádku. Jakmile se podepíšeme pod stať či diplomku, sdělujeme tím okolí, že slova jsme do vět a výstižného sdělení sestavili právě my. Samozřejmě lze užít výroků kohosi jiného, v tom případě ho však musíme uvést v poznámkách…

Ale už dost s návody, jak nenapsat plagiát. Prostě mě současný úprk za tituly nadzdvihuje. Chci-li jej získat, musím splnit podmínky, které jsou dané a neoddiskutovatelné. Nelze opsat práci někoho jiného a nejde zadat závěrečnou práci kamarádovi a vydávat ji za svou, byť bych zaplatil.

Školy ví, jak opisování odhalit, ale už jen to, že někdo něco podobného provede, mě rozčiluje. Takový rozumbrada a přetrhdílo by měl mít zakázaný přístup na veškeré školy a vzdělávací instituce, snad i ty pro třetí věk. Chápu, že dneska se kopíruje lehce. Stačí dvě klávesy a máme studii o kilometr delší. Je to víc než lákavé. Ale nemám-li co říct, bude lepší, když zůstanu zticha a nebudu krást. Opisování je totiž krádež!

Mezi českými politiky to vře. Plagiátorství rozpoutalo vlny nepřátelství. Jedni chtějí toleranci, druzí by raději opisovače upálili. A výsledek? Zatím v podstatě žádný. Jen asi někteří ministři a jejich náměstci a další vysoko stojící hlavouni urychleně prověřují vlastní diplomové práce, aby na svých postech vydrželi déle než jeden měsíc!

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test