český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Bicykl, velociped, jízdní kolo…

Říkejte si, co chcete, osobně považuji bicykl, velociped, či jízdní kolo za jeden z nejkrásnějších vynálezů lidstva. Hned vedle elektrické kytary a mechanických hodinek, co se do nich nemusí strkat baterka. Uznávám, je to hodně subjektivní názor, a ta kytara z téhle trojice trochu vybočuje, protože potřebuje zásuvku a zesilovač, ale i ji poháním vlastní silou, prsty, a samotná elektřina by bez mého přispění byla k ničemu.

Nicméně zpět k bicyklu. Opřeme se do pedálů a jedeme. Nikam nelijeme žádný benzin. Nevyhlížíme, kdy už bude u silnice pumpa. Prostě si to svištíme a ještě provozujeme zdravý a příjemný pohyb. No, není to nádhera?

V minulých letech jsem si na červenec a srpen dokonce ani nekupoval kupon do tramvajenky. Po Praze je spousta cyklostezek... Teď mám tramvajenku celoroční, ale u osvědčeného letního režimu pokud možno zůstávám.

A kdy jízdní kolo vzniklo? Za předchůdce toho vynálezu by se dala označit Draisina Karla Draise vyráběná od roku 1817 v Německu. Ta se však ještě poháněla tím, že se cyklisté odráželi nohama od země. Tak to vidíte! Dnešní odrážedlo pro děti vlastně není ničím novým.

Šlapací kolo se poprvé objevilo v roce 1861 ve Francii. Nechal si je patentovat Pierre Michaux. Tenkrát kliky na šlapání mělo umístěné na předním kole. Nejezdilo asi příliš rychle, a tak o devět let později přichází na scénu vysoký bicykl s obrovským předním kolem. V roce 1879 sestrojil Angličan Henry J. Lawson „the Bicyclette“, u něhož se energie, kterou lidské nohy pohánějí pedály, přenáší za pomoci řetězu na zadní kolo. Přední i zadní kolo jsou opět stejné a rozdíl mezi tímto a dnešním bicyklem je již jen v materiálech a technických vychytávkách.

Tak. Za chvilku odešlu článek do redakce, vyměním prasklý drát u zadního kola a vyrážím za dobrodružstvím. A vám přeji též šťastnou jízdu.

Jaromír F. Palme, výtvarník a muzikant

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test