český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Na poslední příčce

Léto láká k procházkám. Kdo by odolal. Též s manželem vyrážíme každý podvečer do lesoparku. Naše trasa se téměř nemění. Už víme, kdo je s námi na stezkách. Za téměř dva měsíce jsme vypozorovali, že v rámci trasy stojíme na poslední příčce pomyslného žebříčku. Jsme jen chodci, kteří ani sportovní oděv nemají. Klidně si to šinou v keckách, kraťasech a triku. A překážejí.

Nad námi stojí ti, co v rukách třímají nordické hole – mají pomůcku, už jsou za sportovce. Zdá se, že kdo nemá doma hole, sežene si děcko. Chodec s potomkem je okamžitě zařazen výš. Jenom nekráčí, on i běhá, protože robě zřídkakdy postojí a zásadně míří jinam, než by dospělý chtěl.

Na další příčce stojí pejskaři. Zodpovědní vedou svého čtyřnohého kamaráda na vodítku a sbírají exkrementy, nezodpovědní ho nechají lítat po okolí a dělají, že případnou hromádku nezaznamenali. Jsou za ochránce přírody. Bohužel absolutně nepřipouštějí, že se okolí může jejich hafana bát a věta: „On nic neudělá, je to takový mazel,“ moc klidu nešťastníkovi nepřináší, obzvláště když jde o dogu rozměrů telete.

Je to zvláštní, kterak se lidstvo dělí do sekt i při odpolední procházce. Ty příčky jsou zřetelné a tu a tam se obyčejný chodec docela strachuje, aby nebyl vypuzen z kruhu vyvolených.

A to nehovořím o těch, co místo procházky volí projížďku. Kolaři se prostě vyskytují naprosto všude. Nejen na cyklistických stezkách, ale i na těch chodeckých. Bez varování prosviští kolem opěšaných, zvoní o sto šest a mnohdy ani nepoděkují, když jim uhnou. Častokrát se na stezce pro pěší kráčejícímu zdá, že najednou zabloudil do pelotonu Závodů míru, jak se kolem něho míhají pestrobarevné dresy.

Rozhodně však není třeba se bát a ustupovat z vydobytých pozic. I když člověk stojí až na posledním stupínku, nemusí místo procházky volit gauč a televizi. Tam ho sice nikdo neohrozí, ale na zdraví mu to nepřidá.

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test