český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Jarní parametry v ohrožení

Příroda bývá nevyzpytatelná. Nepodléhá našim zákonům, nařízením a dokonce ani zvyklostem, odmítá naslouchat přáním, tužbám a potřebám lidí. Je svéhlavá, náladová a má ráda překvapení – ta milá i nemilá. Je tvrdohlavá, někdy nepochopitelně umanutá a místy nelítostná. Dokáže být krutá stejně tak jako laskavá a vlídnost je pro ni stejně přirozená jako nemilosrdnost. Často lidem zásadně zkomplikuje život a někdy jim život zcela znemožní. A jak se zdá, naprosto nerespektuje názory lidí, týkající se jejích výsostných záležitostí, ty odborné především.

Meteorologové aby si zoufali, když se příroda rozhodne vydat zcela opačným směrem, než hlásají jejich prognózy. Profese meteorologů bývá díky její náladovosti často zdiskreditovaná a mají-li nastat zásadní změny počasí, lidé se o nich zpravidla dozví až tehdy, když opravdu nastanou.

Letošní jaro bylo v české kotlině poněkud nezvyklé. Teplotami připomínalo spíše léto a navzdory opakovaným prognózám o poklesu teplot umíněně setrvávalo v letním převleku. Jeden by řekl, že budou lidé potěšení a přijmou tento kanadský žertík matky přírody s povděkem. Titíž lidé totiž obvykle celé jaro úpěnlivě vyhlížejí příchod léta, někteří dokonce ve snaze prodloužit letní čas odlétají v předstihu do teplých končin, kde se s neutuchajícím nadšením nastavují slunečním paprskům. Ale člověk je v zásadě tvor nevděčný. Když výjimečně teplé jaro trvá už kolikátý týden, Čech přestane vzývat slunečné dny a počne žehrat. Jeho duši přepadne nostalgie po jarních přeháňkách a jarních kabátech. V cestovních kancelářích se objeví jedinci požadující vrácení peněz za zájezd na Kanárské ostrovy, kam už nemá smysl cestovat, jelikož v Čechách je klima přibližně stejné. V duchu „Každému co jeho jest“ lidé náhle začnou žádat normální české jaro, ačkoli nikdo nikdy nestanovil, co vlastně normální české jaro je. Ovšem i kdybychom tyto pomyslné mantinely vytesali do kamene a uzákonili je, stačí, aby si matka příroda zamanula, a naše zákony naštěstí přijdou vniveč.

Nezbývá než s napětím čekat, co přinese letošní léto...

Magdalena Wagnerová, spisovatelka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test