český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Na prahu léta

Stojíme na prahu léta. Děti školou povinné vyrážejí na prázdniny a i před pracujícími mnohdy stojí trochu klidnější čas, který plyne jakýmsi zvláštním tempem, trochu líně, zdánlivě pomaleji.

Za sebe mohu říci, že si k létu hledám vztah obtížně – vždy mi byla sympatičtější spíše zima, než vedro, protože zimy se člověk vždycky dokáže nějak zbavit, ať už oblečením, pohybem, nebo praskajícím dřevem v kamnech. Vedro naproti tomu vleze všude, nevyženeme ho a není mnoho cest, jak se před ním uchránit, ať už vevnitř nebo venku. Rodinné dovolené, spočívající v povalování se na rozpálené písečné pláži kdesi v mořském letovisku pro mě tak byly vždy utrpením – i když mnoho mých přátel si právě tuto formu relaxace náramně oblibuje a já jsem ten poslední, kdo by jim ji chtěl brát.

Co tedy s letním časem a tou trochou volna, kterou přináší? Útočištěm před horkými letními dny pro mě často byly a jsou naše české lesy a malé vísky. Může se to zdát paradoxní – od přátel chodí pohledy (i když v poslední době spíš fotografie z mobilního telefonu) z  těch nejexotičtějších lokalit Dálného východu a podobně a já raději hledám krásu na místech, kde je zdánlivě všechno obyčejné a pohled odtamtud nikdo posílat nebude. Ona zdánlivě obyčejná místa ale v sobě často ukrývají nečekaná překvapení.

V aktuálním čísle se dočteme o vyhlášení dalšího ročníku soutěže Má vlast cestami proměn, s kterou se setkáváme pravidelně. A ta je právě z velké části o hledání krásy na místech, kde by ji člověk nečekal. Ve starých, zanedbaných, pobořených nebo zapomenutých ruinách, jež lidské úsilí, píle a dobrý úmysl dokážou pozvednout a udělat z nich něco nového a krásného. Možná, že se letos za některou z takto proměněných památek také vypravím, jen tak pěšky, s batohem na zádech, a budu se radovat z kraje kolem sebe. Možná i vám nějaké zdánlivě obyčejné místo udělá radost – napište nám o tom.

ThDr. Petr Jan Vinš, redaktor

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test